Edukacja klimatyczna to temat istotny zarówno na poziomie nauki w szkole, jak i z punktu widzenia mieszkańców osiedla, miejscowości, miasta. Miejscem, gdzie te dwie społeczności – szkolna i lokalna – spotykają się, jest biblioteka. Warto wykorzystać ją jako przestrzeń dla prowadzenia działań z zakresu edukacji klimatycznej i ekologicznej. To bowiem do biblioteki udają się ci, którzy szukają wiedzy, interesują się światem i są otwarci na krytyczne jego postrzeganie. W artykule znajdziecie kilka inspiracja z programu „1Planet4All – Razem dla klimatu!” jak zadbać, aby Wasza biblioteka dbała o dobry klimat.
Zmiana klimatu dzieje się tu i teraz. Jesteśmy częścią świata opartego na współzależnościach, dlatego nie chcemy biernie czekać i zaczynamy działać razem.
Naszym wspólnym celem jest budowanie świadomych klimatycznie społeczności, które znają zarówno realne zagrożenia związane ze zmianą klimatu, jak i możliwości działania na rzecz jego ochrony. Chcemy pokazywać możliwości indywidualnego i zbiorowego działania na rzecz ochrony klimatu.
Źródło wiedzy o klimacie
Czy wiecie, że badanie „Ziemianie atakują” przeprowadzone przez Kantor Polska pokazuje, że osoby z wiedzą z obszaru środowiska i zagadnień związanych z klimatem są o wiele bardziej skłonne do aktywnego działania na rzecz ochrony klimatu? Przykładowo skłonnych do całkowitej rezygnacji z jednorazowych przedmiotów jest 76 procent osób, których wiedza została oceniona jako duża i zaledwie 56 proc. osób o małej wiedzy z tego obszaru. Okazuje się też, że aż 78 proc. Polaków i Polek chce więcej słyszeć na temat środowiska naturalnego! A gdzie szukać wiedzy i informacji, jak nie w bibliotece?
Podpowiadamy bibliotekarzom i bibliotekarkom, jak wprowadzić temat klimatu do swojej biblioteki i jak sprawić, aby klimat zagościł w bibliotece nie tylko na Noc bibliotek:
Angażuj do działania
Zdobywanie wiedzy jest ważne, ale żeby ochronić naszą planetę, trzeba dużo więcej. Co bibliotekarz i bibliotekarka może zrobić, żeby zmotywować młodzież i lokalną społeczność do działania?
Świeć przykładem
Ważne jest, aby zadbać, żeby przestrzeń biblioteki była miejscem przyjaznym klimatowi i ekologicznym:
Każdy może przyczynić się do ochrony klimatu. Więcej informacji i inspiracji znajdziecie na:
Nie zapomnijcie też pobrać plakatu, wydrukować w wersji eko i powiesić w Waszej bibliotece, aby pokazywać czytelnikom i czytelniczkom, że sprawa ochrony klimatu leży Wam na sercu i tym samym inspirować do działania innych!